Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)
A gyermekláncfű a világ nagy részén vadon burjánzik, de Európa egyes vidékein gyógyászati célokból külön termesztik. Egyetlen, sárga virágzata az idény nagy része alatt virágzik. A gyermekláncfűből készült táplálék-kiegészítők általában vagy a növény édes gyökértörzsét és karógyökerét tartalmazzák, vagy a leveleit, habár az egész növény, virágzatával együtt értékes és gyógyhatású.
A népi gyógyászok régóta ajánlják a gyermekláncfű gyökerét a máj és az emésztési rendszer panaszaira, a levelét pedig a vízretenció csökkentésére. A gyermekláncfű különböző hatóanyagai a máj és a vesék működését szabályozzák, ezért a növény számos olyan betegség kezelésére alkalmas, amikor a szervezetből különféle méreganyagokat kell eltávolítani.
A friss szárak fájdalommentesen oldják az epekövet, szabályozzák a máj és epe működését. - Az ásványi sók mellett a pongyola pitypang fontos gyógy- és építőanyagokat tartalmaz, amelyek az anyagcsere-betegségek gyógyításában igen fontosak.
Vértisztító hatása folytán köszvény és reuma esetén is segít, elmulasztja a nyirok-csomóduzzanatokat, ha az ember a friss szárral 3-4 hetes kúrát végez. Sárgaság és lépbántalom ellen szintén eredményesen alkalmazható.
Hatóanyag: inulin, taraxacin, triterpén szapponin, kovasav, kolin, cseranyag, a levelekben és a virágokban B2- és C-vitamin
Alkalmazás:
belsőleg:
– májkárosodásra,
– epegyulladásra,
– vizelethajtásra,
– étvágytalanságra,
– hasnyálmirigy gyulladásra,
– vesekőoldásra,
Mellékhatása: Vesekő oldásnál a kőelakadás miatt fokozott figyelmet igényel!
Teájának elkészítése és adagolása: Fél evőkanál gyógynövénygyökeret2 dl vízzel 3 percig főzzük, 10 percig állni hagyjuk, szűrjük. Fogyasztása naponta kétszer, reggel és este javasolt. A kúra ideje 4-5 hét, mely után 1-2 hetes szünetet kell tartani.
Források: