Rozmaring (rosmarius officinalis)
Felhasználható: morzsolt vagy őrölt levele, virága, valamint illóolaja
Hatóanyag: illóolaj: 15-30% cineol, 10-40% kámfor, borneol, bornil-acetát, a- és bpinén, kamfén, linalool, terpének és eukaliptol, valamint szaponin, cseranyag, nikotinsav, flavonoidok (apigenin, diozmetin, luteolin), fahéjsav-származékok (rozmaringsav, kávésav), keserűanyag (pl. karnazol).
Alkalmazása:
Belsőleg:
· emésztésjavító, epehajtó, szélgörcsoldó
· tágítja a koronaereket, anginás panaszoknál, ideges szívpanaszoknál, ritmuszavarok és magas vérnyomás megszüntetésére használják
· idegerősítő, fejfájás csillapító
· vizelethajtó, illóolaja és flavonoidtartalma miatt húgyúti fertőtlenítő
· antibakteriális, gyulladáscsökkentő, köptető
Külsőleg:
· bőrizgató, bőrvörösítő, fájdalomcsillapító, javítja a vérkeringést, elősegíti a regenerációs folyamatokat, bőrkiütések, alacsony vérnyomás, reuma esetén
· hajhullás, korpásodás
· testi-lelki kimerültségnél serkentő-tonizáló hatású, párologtatva illóolaja csökkenti a fejfájás gyakoriságát
Fűszerként: fűszerként morzsolt formában forgalmazzák. Mártások, vadasok, szárnyassültek, rostonsültek, más húsételek, töltelékek, gombás készítmények, omlettek, gyümölcssaláták, gyümölcsitalok, halak, valamint olasz és francia ételek (kagylók, rákok), borok ízesítésére.
Ruhák közé helyezve molyirtónak is használják.
Megfigyelték, hogy ha a húst őrölt rozmaringlevéllel betakarják, az sokáig eláll és illata is friss marad, mivel az ételek megromlását kiváltó baktériumok és gombák szaporodását akadályozza.
Leveléből parfümöket és korpásodás elleni sampont, hajöblítőt készítenek.
Ellenjavallat: vérbőséget okoz a kismedencében, és így vetélést okozhat. Ezért áldott állapotban lévő nőknek a rozmaring tartalmú készítmények használata tilos!
Források: www.fitoterapiakalauz.hu; www.orvosok.hu; www.gyorgytea.hu; fotók: www.pixabay.com