A természet gyógyító ereje

Vis medicatrix naturae

Vis medicatrix naturae

Nagy Csalán - A vértiszító

Mindennapok gyógynövényei, avagy gyógynövények a háztartásban VIII. rész.

2016. október 04. - BioNatur

Nagy Csalán (Urtica dioica)

 csalan_urtica_dioica_3.jpg

A Nagy csalán felhasználása:

A csalánlevél és herba a leggyakrabban felhasznált drogok. Alkalmazzák a húgyutak gyulladásos megbetegedéseinél, méregtelenítő terápiákban, húgykő megelőzésére és kezelésére, reumatikus panaszok kiegészítő kezelésére. A csalán külsőleg való felhasználása is ismert a népi gyógyászatban, például csalánszeszben reumatikus panaszoknál bedörzsölőknél, korpa ellen és zsíros haj kezelésére hajvizekben. Régen a friss növénnyel való ütögetést reuma és derékzsába ellen alkalmazták.

A csalántermést kizárólag a népi gyógyászatban alkalmazzák, többek között bőrbetegségek és reuma esetén massza formájában, olaját pedig belső erősítőszerként.

Kenőcs: A leveléből készített kenőcs az ekcémás bőrfelületekre jótékony hatással van.

Tea: Csészénként 3 teáskanálnyi drogot öntsünk fel forrásban lévő vízzel, majd 10 perc után szűrjük le. Vértisztító kúrákhoz javasolják, mert alaposan átmossa a veséket.

Fürdő: A pattanásos bőrt csalánfürdővel kezeljük. A szépségápolásban is komoly szerepet tölt be a csalán. A növény fiatal leveleit arcgőzöléshez használják, míg a belőlük készült krém bőrtisztító. A zsíros, korpás bőrre különösen hatékony.

Régóta használatos reumás bántalmak gyógyítására. A gyógykezelést, melynek során a fájdalmas végtagokat a csalán friss hajtásaival csapkodják meg, ma is alkalmazzák.

Gyógyteaként rendkívül sokrétű a felhasználási köre, általános erősítő, vértisztító, vizelethajtó, továbbá hólyaghurut, reuma, köszvény, bőrbetegségek, hajhullás, magas vérnyomás, gyomorhurut ellen is bizonyítottan jótékony hatással bír. Tavasszal sokan alkalmazzák a csalánteát vértisztító kúrák részeként, mivel jól átmossa a veséket, és kimossa a vesehomokot és a veseköveket, de ezek megelőzésére is jó. Ülőfürdőként aranyeres bántalmak kezelésére, borogatóként pedig bőrkiütésekre használják. Mosóvizes változatban kiválóan alkalmas hajhullás és korpásodás megelőzésére, valamint hajzsírosodás ellen. A kovasav-tartalma erősíti a kötőszöveteket, a körmöket, a hajhagymákat. A csalán gyökérzetét (Urticae radix) béta-szitoszterin-tartalma miatt a prosztata jóindulatú daganatának kezelésére alkalmazzák, növeli a vizelet mennyiségét, csökkenti a prosztata térfogatát. Főzetét külsőleg hajhullás és korpásodás ellen használják, vagy reuma elleni fürdővizet készítenek vele.

csalan_urtica_dioica_1.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://bio-natur.blog.hu/api/trackback/id/tr2411761575

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása