Réti legyezőfű – a növényi aszpirin
(Filipendula ulmaria)
150 évvel ezelőtt a kutatók a fűzfakéregben tiszta szalicilsavat fedeztek fel, és néhány évvel később sikerült az acetilszalicilsav szintetikus előállítása. Ezt az áttörést jelentő szert aszpirinnek nevezték el. Az izolált vegyi hatóanyagokkal ellentétben azonban egy gyógynövény mindig több összetevőt tartalmaz, amelyek egymást kitűnően kiegészítik, és ezért kevésbé okoznak mellékhatásokat. A réti legyezőfűben lévő nyálkaanyagok és tanninok például védik a gyomornyálkahártyát, és gyógyítják a gyomor és bélrendszer gyulladásait.
Az egy méter magas évelő növényt lebegő fehér vagy krémszínű virágfelhőivel, vöröses szárával és mandulaszerű, kesernyés illatával nedves helyeken találjuk meg, például patakpartokon vagy árkok mentén. A tapasztalatok szerint a réti legyezőfű rászolgált arra, hogy újra felfedezzék. Gyűjtési ideje június végétől augusztusig tart, a bimbókat és a kinyílt virágokat vágjuk le néhány levéllel együtt. Ezeket megszáríthatjuk vagy tinktúrát készíthetünk belőle.
Tulajdonságai:
- szaliciltartalmú,
- lázcsillapító,
- reumaellenes,
- gyulladásgátló,
- keringéstámogató.
Alkalmazása:
- Tea vagy tinktúra formájában láz, influenza, reuma, gyulladások, ízületi fájdalmak, isiász, lumbágó, emésztési problémák esetén.
- Lábfürdőben megfázásnál, influenzánál.
- Borogatásként friss levelekből emlőmirigy-gyulladásra, keringési zavarokra, ekcémára, pikkelysömörre, aknére, migrénre, lázra.
Megfázás elleni tea
Teaforrázat: 1 evőkanál szárított hajtásvéget tegyen 1 csésze gyöngyöző forró vízbe (90 C felett a szalicilátok bomlanak) és 10 percig hagyja ázni. Fogyasztása: napi 3-4 csésze (az elsőt éhgyomorra)
Teakeverék megfázásra, lázra, influenzára, reumára: Vigyázat, ne adagoljuk túl! Ollóval aprítsunk fel két marék réti legyezőfüvet, két marék hársvirágot, két marék bodzavirágot és két marék mezei kakukkfüvet. Keverjünk hozzá két marék zsenge rózsaszirmot vagy egy marék csipkebogyót. Ebből a keverékből 2 evőkanálnyit öntsünk fel 1 liter forró vízzel, 10 percig hagyjuk állni, szűrjük le, tetszés szerint ízesítsük mézzel, és töltsük termoszkannába. Naponta 3-5 csészével igyunk belőle. Ez a tea jóízű, és beteg gyerekek számára is alkalmas.
Lábfürdő
Megfázásra, lázra, nyugtalanságra alkalmazhatjuk. Puszpángból, réti legyezőfűből és bodzavirágból főzzünk másfél-két liter teát. Adjunk hozzá 1 evőkanál citromlevet vagy almaecetet. A felsőtestet takarjuk be melegen, és a lábakat kb. 10 percig fürdessük a langyos teában, utána azonnal bújjunk az ágyba. A lábfürdővizet töltsük egy üres ásványvizes flakonba, hűvös helyen tároljuk, és újrafelhasználás előtt még egyszer melegítsük fel.
Fontos figyelmeztetés:
A réti legyezőfű nem mérgező, azonban a növény alapanyagai között szerepel a szalicil, ezért ellenjavalt szalicil- vagy aszpirinérzékenység esetén. Aszpirintartalmú gyógyszerek szedése alatt csak orvosi felügyelettel alkalmazható.
Források:
- Link1
- A természet füvészkertje 192.old.
- Link